Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Indian ink drawing 14024279



*

nr 1402 4279


Lars Wellton

(1918-1992), Sverige


Lars Wellton (1918-1992), Sweden. Signed, söder mälarstrand. Subject: 46x60, outer dimensions including frame: 62x75 cm,


INDIAN INK DRAWING, Signerad, söder mälarstrand. Motivet: 46x60, yttermått inklusive ram: 62x75 cm


Lars Wellton, Swedish painter and draughtsman, born 1918, dead 1992.

Droit De Suite

Yes

Withdrawn

Auction date:

Monday June 7 2021
at 19:10:59



  • Artist/Designer

Lars Wellton

Lars Wellton, Swedish painter and draughtsman, born 1918, dead 1992.

Read more about Lars Wellton
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller lars wellton stockholm stockholmsmotiv svensk konstnär svenska konstnärer sverige söder mälarstrand södermalm södermalmsmotiv södermälarstrand tusch vattenfärg
  • 7048 WATERCOLOUR
    unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:49
  • 6381 WATERCOLOUR
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22
  • 6578 WATERCOLOUR
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22




Ladda ner broschyr